- Cart is empty
InSinkerator Near-Boiling Filtered Water Tap - Brushed Steel (GN1100BR)
InSinkerator Near-Boiling Filtered Water Tap - Brushed Steel (GN1100BR)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,229 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Take the guesswork out of heating water with the InSinkErator Near-Boiling Filtered Water Tap! Whether you’re brewing tea, blanching vegetables, or cleaning, this versatile faucet delivers filtered water at the perfect temperature in no time. It comes with an easy-to-replace filter to ensure fresh-tasting water with every use. Plus, it provides quick and efficient performance, with a simple lever and adjustable heat settings.
Key Overview
Product Highlights
*Other colour options are sold separately.
| Brand | Insinkerator |
|---|---|
| Product Type | Hot Water Tap |
| Model Number | GN1100BR |
| Colour | Stainless Steel |
| Water Pressure | 172 – 862 kPa (1.7 – 8.6 bar) (25 – 125 psi) |
|---|
| Tap Type | HotTap - Brushed |
|---|---|
| Spout Design | J-Shaped with Swiveling Spout |
| Dispense per Hour | Up To 100 Cups of Steaming Hot Water Per Hour |
| Water Tap Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 88˚C to 98˚C (Adjustable Temperature Display on the Water Tank) |
|---|---|
| Heat Up Time | Instant Heat Up |
| Location of Control Panel | Water Tank |
|---|
| Motor Included | Yes, Included |
|---|
| Filter Type | Reduces Chlorine, Lead, And Other Unpleasant Tastes, Chemicals And Odours From The Water |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Safety Feature | Shut-off Valve in Filter Head Automatically Stops Water Flow, Child-Safe Spring Loaded Hot Water Lever, Insulated Tap |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Counter Top & Under-Bench - Standard Tap |
| Height | 222 mm |
|---|---|
| Depth | 133 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





