- Cart is empty
InSinkerator Near-Boiling & Chilled Mixed Filtered Multi Tap - Chrome (Uso/CHUSO-CH)
InSinkerator Near-Boiling & Chilled Mixed Filtered Multi Tap - Chrome (Uso/CHUSO-CH)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,519 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Upgrade your home’s faucet system using the InSinkerator Near-Boiling & Chilled Mixed Filtered Multi Tap! A great choice for your modern kitchen, this nifty tap lets you quickly access clean hot, cold, and near-boiling water at your convenience. It also comes with an efficient NeoTank and NeoChiller to provide efficient performance you can count on. Furthermore, it is a breeze to use, thanks to its built-in two levers and touch button.
Key Overview
*Other colour options not included.
**Requires mains water pressure.
***Note: While the MultiTap has a safety lever, please be careful when dispensing near-boiling water and children should be kept away.
| Brand | Insinkerator |
|---|---|
| Product Type | Hot & Cold Water Tap |
| Model Number | CHUSO-CH |
| Made in | Italy |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5.1 Star |
|---|---|
| Water Pressure | 172 - 862 kPa (1.7-8.6 bar) (25-125 psi) |
| Water Supply | 3/8" BSP |
| Water Valves | Integrated Pressure Limiting Valve |
| Tap Type | MultiTap Chilled Uso |
|---|---|
| Spout Design | U-Shape with Swivel Movement |
| Dispense per Hour | Up to 15 Litres per Hour |
| Water Tap Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 3 °C to 98 °C |
|---|---|
| Heat Up Time | Instant Heat Up |
| Control Panel Type | Levers and Electronic Button Control Panel |
|---|
| Filter Type | In-Line Filter That Reduces Dirt, Chlorine, Lead, Odours And Improves Taste |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Material | Mechanical and Chemical Reduction Filter |
| Replacement Filter | F-701R (Replace every 6-12 months) |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Safety Lever (Automatic Lever Return) |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Counter Top - Standard Mixer Tap |
| Type of Connection | Standard 3-pin Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220–240 volts, AC |
| Fuse Rating | 5.7A |
| Current Consumption | 1300W |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








