- Cart is empty
InSinkerator Near-Boiling & Cold Filtered Mixed Multi Tap - Chrome (Uso/MTUSO-CH)
InSinkerator Near-Boiling & Cold Filtered Mixed Multi Tap - Chrome (Uso/MTUSO-CH)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,989 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Get a truly refreshing water drinking experience with the InSinkerator Near-Boiling & Cold Filtered Mixed Multi Tap! This intelligent tap system offers instant access to chilled and hot filtered water with just a simple press of a button. It also equips multiple advanced features like easy-grip handles, a safety lever, a DZR Brass material, and WELS and WaterMakrk certification for added user convenience. Plus, it is easy to install and offers a space-saving design for effortless integration into any kitchen sink.
Key Features
*Filtered cold water is available with T-fitting (reduces water flow).
**Other colour options are sold separately.
***Requires mains water pressure.
1Professional installer recommended.

| Brand | Insinkerator |
|---|---|
| Product Type | Hot & Cold Water Tap |
| Model Number | MTUSO-CH |
| Colour | Silver |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5.1 Star |
|---|---|
| Water Pressure | 172 - 862 kPa (1.7-8.6 bar) (25-125 psi) |
| Water Supply | 3/8" BSP |
| Water Valves | Integrated Pressure Limiting Valve |
| Tap Type | MultiTap Uso - Chrome |
|---|---|
| Spout Design | U-Shape with Swivel Movement |
| Dispense per Hour | Up to 15 Litres per Hour |
| Water Tap Feature |
|
| Temperature Range (°C) | Ambient to 98 °C |
|---|---|
| Heat Up Time | Instant Heat Up |
| Control Panel Type | Levers |
|---|
| Filter Type | In-Line Filter That Reduces Dirt, Chlorine, Lead, Odours And Improves Taste |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Material | Mechanical and Chemical Reduction Filter |
| Replacement Filter | F-701R (Replace every 6-12 months) |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Safety Lever (Automatic Lever Return) |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Counter Top - Standard Mixer Tap |
| Type of Connection | Standard 3-pin Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220–240 volts, AC |
| Fuse Rating | 5.7A |
| Current Consumption | 1300W |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











