- Cart is empty
Bosch 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Induction Cooktop - Stainless Steel (Series 6/ HLS79R351A)
Bosch 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Induction Cooktop - Stainless Steel (Series 6/ HLS79R351A)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience optimum efficiency in the kitchen with the Bosch 60cm Freestanding Induction Cooker! Engineered with 4 induction zones and a spacious 67L oven, this versatile appliance is the perfect solution for your everyday cooking, baking, and roasting needs. It also comes packed with multiple convenient features, including 3D Hotair, PowerBoost, Electronic TouchSelect, 8 heating methods, 30 automatic programs, 5 shelf positions, and more. Whether you’re in need of fast or low-energy cooking, Bosch Series 6 has got you covered!
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Ovens |
| Model Number | HLS79R351A |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | Series 6 |
|---|
| Oven Capacity (Net) | 63L |
|---|---|
| Oven Type | Induction Freestanding Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Functions | 8 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Top/Bottom Heating, Pizza Setting, Low Temp/Slow Cooking, Bottom Heating, Hot-Air Grilling, Full Width Variable Grill |
| Operating Modes | Automatic Programs |
| Oven Feature |
|
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Glass Material |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Specialty Cooking / Burner Zones | CombiZone |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | LF: 1.8 kW - 180 mm |
| Cooking Zone 2 Power/Size | LR: 1.8 kW - 180 mm |
| Cooking Zone 3 Power/Size | RF: 2.2 kW - 210 mm |
| Cooking Zone 4 Power/Size | RR: 1.4 kW - 145 mm |
| Temperature Range (°C) | 30 to 300 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Electronic Control |
|---|
| Lighting Type | Angular Halogen Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Cleaning Type |
|
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Digital 2-stage Residual Heat Indicator |
| Display Type | LCD Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Electrician Required for Hardwiring |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240 V |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 63.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







