- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Haier 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Electric Cooktop - White (300 Series/ HOR60S4CCRW1)
Haier 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Electric Cooktop - White (300 Series/ HOR60S4CCRW1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Maximise your cooking space with the Haier 60cm Freestanding Oven with an Electric Cooktop. This practical appliance boasts an 85L oven and four cooking zones, perfect for preparing several dishes at once. It also features three cooking modes to cater to your baking and grilling needs. Furthermore, it features a storage drawer that ensures your cookware is neatly stored and easily accessible.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Ovens |
| Model Number | HOR60S4CCRW1 |
| Colour | White |
| Series | 300 Series |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 85L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 76L |
| Oven Type | Electric Freestanding Oven |
|---|---|
| Convection Type | Single-fan with heating element |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Broiler Location | Top Broiler |
| Number of Oven Trays | 2 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 3 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Bake, Classic Bake, Grill |
| Operating Modes | Light |
| Grill Power | 3000W |
| Oven Feature |
|
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Coil Element Cooktop |
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
|---|
| Temperature Range (°C) | 50-200 °C |
|---|---|
| Heat Up Time | 12-15 minutes to preheat to 180°C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Glass Door, Removable Oven Door & Inner Glass |
| Control Panel Type | Dial Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Rear of Stovetop |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Back |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Removal Door |
| Safety Feature | Pull-out Shelves & Anti Tip Bracket |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 600 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 600 mm |
| Type of Connection | Mains |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 32A |
| Height | 1145 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 620 mm |
| Product Weight | 51 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






