- Cart is empty
Smeg Victoria 90cm Dual Fuel Freestanding Oven with 6 Burner Gas Cooktop - Cream (TRA93P)
Smeg Victoria 90cm Dual Fuel Freestanding Oven with 6 Burner Gas Cooktop - Cream (TRA93P)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $9,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Set up your all-in-one culinary workstation with the Smeg Victoria 90cm Dual Fuel Freestanding Oven with 6 Burner Gas Cooktop. A stunning centrepiece in your kitchen, this unit offers the perfect combination of timeless style, versatile functions, and superb energy efficiency. It also highlights triple ovens and a multi-zone cooktop, so you can conveniently create a variety of delicious dishes at the same time. Plus, it packs more handy features like a gas hob, vapour clean, halogen lighting, and a timer.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Smeg |
|---|---|
| Product Type | Dual Fuel Freestanding Oven |
| Model Number | TRA93P |
| Colour | Cream |
| Oven Capacity (Gross) | Main Oven: 68 L, Second Oven: 68 L, Third Oven: 41L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | Main Oven: 63 L, Second Oven: 66 L, Third Oven: 36L |
| Oven Type | Dual Fuel Freestanding Oven |
|---|---|
| Convection Type | Main Oven - True Convection, Auxiliary Oven - Fan-Forced |
| Single/Double Oven | Multi-Cavity Oven |
| Number of Oven Trays | 3 |
| Number of Oven Rack Height Positions | Main Oven: 4, Auxiliary Oven: 9, Third Oven: 2 |
| Number of Oven Functions | Main Oven: 7, Auxiliary Oven: 7, Third Oven: 1 |
| Oven Cooking Modes | Static (Conventional), Fan Assisted, Circulaire (True Convection), Eco, Fan Assisted Bottom, Full Grill |
| Oven Settings | Timer, End of Cooking Acoustic |
| Operating Modes | Vapour Clean |
| Grill Power | 2700W |
| Oven Feature |
|
| Cavity 1 - Position | Bottom Left |
|---|---|
| Cavity 1 - Function Type | Oven |
| Cavity 1 - Number of Functions | 7 x Functions |
| Cavity 1 - Gross/Net Capacity | Gross Capacity: 68L, Net Capacity: 63L |
| Cavity 2 - Position | Right |
| Cavity 2 - Function Type | Oven |
| Cavity 2 - Number of Functions | 1 x Function |
| Cavity 2 - Gross/Net Capacity | Gross Capacity: 68L, Net Capacity: 66L |
| Cavity 3 - Position | Grill |
| Cavity 3 - Function Type | 1 x Function |
| Cavity 3 - Number of Functions | Gross Capacity: 41L, Net Capacity: 36L |
| Cooktop Gas Type | Natural Gas Only |
|---|---|
| Cooktop Ignition Type | Electronic |
| Cooktop Size | 90 cm |
| Cooktop Surface Type | Cast Iron |
| Cooktop Surface Material | Stainless Steel |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Wok Burner |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 6 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | Front Right: 75 Mj/hr (Semi Rapid) |
| Cooking Zone 2 Power/Size | Front Centre: 3.9 Mj/hr (Auxiliary) |
| Cooking Zone 3 Power/Size | Front Left: 15.2 Mj/hr (Ultra Rapid) |
| Cooking Zone 4 Power/Size | Rear Right: 12 Mj/hr (Rapid) |
| Cooking Zone 5 Power/Size | Rear Centre: 7.5 Mj/hr (Semi Rapid) |
| Cooking Zone 6 Power/Size | Rear Left: 3.9 Mj/hr (Auxiliary) |
| Temperature Range (°C) | Main Oven (Bottom Left): 50°C - 260°C, Auxiliary Oven (Tall on Right): 50°C - 245°C, Third Oven (Top Left - Grill): 50°C - 260°C |
|---|---|
| Heat Settings | 10 to 15 minutes to heat up to 180°C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Main Oven: Pull-Down Door, Auxiliary Oven: Side-Swing Door, Third Oven: Side-Swing Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Door |
| Control Panel Type | Buttons & Knob Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Lighting Type | Halogen Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 1 x Light |
| Lighting Power | 40 W |
| Cavity Material | Thermoseal Cavity - Ever Clean Enamel |
|---|---|
| External Cavity Dimensions | 898 x 895-910 x 598 mm (W x H x D) |
| Internal Cavity Dimensions | Main Oven: 444 x 316 x 425 mm, Auxiliary Oven: 275 x 605 x 370 mm, Third Oven: 440 x 169 x 443 mm (W x H x D) |
| External Cabinet Colour | Stainless Steel Cream |
|---|---|
| Trim Colour | Stainless Steel Silver & Black |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Removable Door |
| Safety Feature | Flame Failure Device Fitted to Each Burner |
|---|
| Display Type | Digital LED Display |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding Installation |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50/60Hz, 8300W |
| Fuse Rating | 36A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 900 mm |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 117.9 kg |
| Packaged Width | 96 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 67 cm |
| Packaged Height | 101.5 cm |
| Packaged Weight | 129.4 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








