- Cart is empty
Westinghouse 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Electric Cooktop - White (WLE625WC)
Westinghouse 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Electric Cooktop - White (WLE625WC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,859 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy hassle-free meal preparation with the Westinghouse 60cm Freestanding Oven with Electric Cooktop! Ready to accommodate your various culinary needs, this appliance combines a multi-function 5-fan forced oven and a 4-zone cooktop. It also comes with a clever warming drawer which doubles as a storage space for extra cookware when not in use.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Ovens |
| Model Number | WLE625WC |
| Colour | White |
| Made in | Australia |
| Oven Capacity (Gross) | 80L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 74L |
| Oven Type | Electric Freestanding Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Drawer Type | Warming Drawer |
| Number of Oven Trays | 2 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 5 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Closed Door Grilling |
| Oven Feature |
|
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Coil Cooktop |
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
|---|---|
| Maximum Burner Power | 2050W |
| Cooking Zone 1 Power/Size | LF: 2050W |
| Cooking Zone 2 Power/Size | LR: 1250W |
| Cooking Zone 3 Power/Size | RF: 2050W |
| Cooking Zone 4 Power/Size | RR: 1250W |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Double Glazed Glass Door |
| Control Panel Type | Dial Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Rear of Cooktop |
| Internal Lighting | Yes |
|---|---|
| Light Position | Back |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Manual Cleaning, Easy Clean Formed Shelf Supports |
| Safety Feature | Anti Tilt Plate |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 12.1 kW |
| Height | 1150 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 620 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



