- Cart is empty
Westinghouse 90cm Dual Fuel Freestanding Oven with 5 Burner Gas Cooktop - Dark Stainless Steel (WFE9516DD)
Westinghouse 90cm Dual Fuel Freestanding Oven with 5 Burner Gas Cooktop - Dark Stainless Steel (WFE9516DD)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,786 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience culinary versatility with the Westinghouse 90cm Dual Fuel Freestanding Oven with Gas Cooktop! Boasting multiple cooktop zones with wok support, a fast heating oven with different cooking programs, and Hob2Hood support, this appliance is a practical addition to your modern kitchen. It also features LED lighting, a cool-to-touch oven door, and user-friendly controls for effortless accessibility. Additionally, the unit includes a handy storage compartment to effortlessly stow away pans and pots after use.
Key Overview
Product Highlights
*Installer and qualified gas fitter required.
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Ovens |
| Model Number | WFE9516DD |
| Colour | Stainless Steel |
| Oven Capacity (Gross) | 125L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 116L |
| Oven Type | Dual Fuel Freestanding Oven |
|---|---|
| Convection Type | Twin-fan with Heating Element |
| Number of Oven Trays | 2 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 8 x Oven Functions |
| Oven Settings | Fan Grill, Fan Bake, Maxi Grill, Base Heat, Airfry, Traditional Bake, Pizza |
| Oven Feature |
|
| Cooktop Gas Type | Natural Gas Set-Up |
|---|---|
| Cooktop Ignition Type | Electronic Ignition |
| Cooktop Size | 90 cm |
| Cooktop Surface Type | Gas Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Stainless Steel Surface |
| Conversion Kit | Included |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Wok Burner |
|---|---|
| Sealed Burners | No |
| Burner Spreader Type | Brass Burner Spreader |
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 5.1 Mj/h |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 9.0 Mj/h |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 19 Mj/h |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 12.1Mj/h |
| Cooking Zone 5 Power/Size | 9.0 Mj/h |
| Number of Temperature Settings | 4 x Temperature Settings |
|---|---|
| Heat Up Time | 12-15 minutes to preheat to 180°C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Drop-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Tripple Glazed Glass, Removable Door, Removable Inner Glass Panes, Cool Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Lighting Power | 25 W |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Pyrolux High Temperature Oven Enamel |
| Safety Feature | Flame Failure, Dual Valve Flame Control |
|---|
| Display Type | LCD Display |
|---|---|
| Smart Functions | Hob2Hood: Speed of the fan is defined automatically on the basis of the mode setting and temperature of the hottest cookware on the hob. |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding with Hardwiring - Qualified Electrician & Gas Fitter Required |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 4.3 kW |
| Fuse Rating | 17.9A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 910 mm |
|---|---|
| Width | 895 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 80 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










