- Cart is empty
Westinghouse 90cm Freestanding Oven with 5 Zone Induction Cooktop - Dark Stainless Steel (WFE9756DD)
Westinghouse 90cm Freestanding Oven with 5 Zone Induction Cooktop - Dark Stainless Steel (WFE9756DD)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,899 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Cook smarter and experience the ultimate efficiency of the Westinghouse 90cm Freestanding Oven with Induction Cooktop! An intuitive kitchen companion, this appliance features an intuitive Twin Fan System, AirFry, Bridge Zone, Induction Cooking, Fast Heat Up, and more. It also offers 10 oven functions and 5 cooktop cooking zones, ready to accommodate various dishes and recipes. Plus, this unit supports Hob2Hood, allowing you to sync it with a compatible rangehood for superior hands-free convenience.
Key Overview
Product Highlights
*Compatible rangehood is not included.
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Ovens |
| Model Number | WFE9756DD |
| Colour | Black |
| Oven Capacity (Gross) | 125L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 116L |
| Oven Type | Induction Freestanding Oven |
|---|---|
| Convection Type | Dual-fan with Heating Element |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Number of Oven Trays | 2 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 10 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Grill, Fan Grill, Fan Bake, Maxi Grill, Base Heat, Airfry, Traditional, Bake, Pizza |
| Oven Settings | Duration, End, Minute Minder, Oven Start, Countdown, 24 Hour Clock |
| Operating Modes | Defrost, SteamAssist Clean |
| Oven Feature |
|
| Cooktop Ignition Type | Electronic Ignition |
|---|---|
| Cooktop Size | 90 cm |
| Cooktop Surface Type | Induction Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Glass Material |
| Pot/Pan Size Recognition | Yes |
| Specialty Cooking / Burner Zones | Bridging Zone |
|---|---|
| Number of Burners (Zones) | 5 x Cooking Zones |
| Cooking Zone 1 Power/Size | 3.2 kW |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 3.2 kW |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 5.2 kW |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 3.2 kW |
| Cooking Zone 5 Power/Size | 3.2 kW |
| Temperature Range (°C) | 10 °C to 280 °C |
|---|---|
| Heat Up Time | 12-15 minutes to preheat to 180 °C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Drop-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Quadruple Glazed Door, Removable Door, Removable Inner Glass Panes, Cool Touch Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front Location of Control Panel |
| Number of Fan | 2 x Fans |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Lighting Power | 25 W |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Pyrolux High Temperature Enamel Cavity |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Electronic Timer, Minute Minder, Hot Surface Indicator |
| Display Type | Digital Display |
|---|---|
| Smart Functions | Hob2Hood Induction Cooking Technology |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Qualified Electrician Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 906 mm |
|---|---|
| Width | 895 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 94 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










