- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Whirlpool 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Ceramic Cooktop - Black (WS67V9KMB)
Whirlpool 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Ceramic Cooktop - Black (WS67V9KMB)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy flexible cooking sessions with the Whirlpool 60cm Freestanding Oven with Ceramic Cooktop. This dual-function appliance features a spacious oven and a convenient 4-zone cooktop, adapting effortlessly to your diverse cooking needs. Additionally, it boasts an elegant black finish that blends easily with any kitchen interior.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Ovens |
| Model Number | WS67V9KMB |
| Colour | Black |
| Oven Capacity (Net) | 69L |
|---|---|
| Oven Type | Ceramic Freestanding Oven |
|---|---|
| Convection Type | Single Fan with Heating Element |
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Functions | 8 x Oven Functions |
| Oven Settings | Conventional, Grill, Maxi Grill, Turbo Grill, Forced Air, Delicate Cook, Defrost |
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Ceramic Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Ceran Glass Surface |
| Griddle | Available Separately |
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
|---|---|
| Cooking Zone 1 Power/Size | 1800W |
| Cooking Zone 2 Power/Size | 1200W |
| Cooking Zone 3 Power/Size | 1200W |
| Cooking Zone 4 Power/Size | 1200W |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Towel Bar Handle |
| Door Design | Tripple Glazed Glass |
| Control Panel Type | Dial Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Cleaning Type |
|
|---|
| Safety Cut Off | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Black Enamel Cavity |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding with Hardwiring - Qualified Electrician Required |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 650 mm |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 45A |
| Height | 900 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 596 mm |
| Product Weight | 45.8 kg |
| Packaged Width | 65 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 71 cm |
| Packaged Height | 96 cm |
| Packaged Weight | 51.3 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
