- Cart is empty
Electrolux 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Dark Stainless Steel (ERC925DSD)
Electrolux 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Dark Stainless Steel (ERC925DSD)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,499 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Whether you're a casual cook or a professional chef, this Electrolux 90CM 790m3/h Wall Mounted Rangehood is the perfect addition to any kitchen! This wall-mounted unit delivers high-performing ventilation, so you can say goodbye to unwanted odours from your kitchen. It also features a Centrifugal Motor with a low noise performance to operate quietly. Moreover, it activates automatically when paired with a compatible Electrolux extractor hood*.
Key Overview
Product Highlights
*Compatible Electrolux Extractor Hood not included.
**Requires installer to assemble.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | ERC925DSD |
| Colour | Grey |
| Surface Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Hood Type |
|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Touch on Glass Controls |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front Centre |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 790 m³/h |
|---|---|
| Number of Fan | 2 x Fand |
| Number of Fan Speeds | 3 x Fan Speeds |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Light Position | Front |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Lighting Power | 2 W |
| Type of Motor | Centrifugal Motor |
|---|---|
| Noise Level | 50 to 72 dB |
| Filter Type | Multi Layer with Stainless Steel Covers |
|---|---|
| Number of Filters | 3 x Filters |
| Exhaust Vent Location | Top |
|---|
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Flue Cover Depth | 260 mm |
| Flue Cover Width | 300 mm |
| Recirculation Kit | Available Separately |
|---|
| Smart Functions | Hob2Hood |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 600 mm |
| Height | 1260 mm |
|---|---|
| Width | 898 mm |
| Depth | 460 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



