- Cart is empty
Haier 60cm Pyramid Chimney Wall Mounted Rangehood - White (HCH60PLW1)
Haier 60cm Pyramid Chimney Wall Mounted Rangehood - White (HCH60PLW1)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $299 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Freshen up your kitchen effortlessly with this Haier 60cm Pyramid Chimney Wall Mounted Rangehood. Practical to use, this appliance is built to get rid of steam, vapour, heat, and lingering odours from your cooking space. It also highlights a powerful 700 m³/h airflow performance, three fan speeds, dishwasher-safe filters, and intuitive controls to make your life easier. Furthermore, this unit boasts a minimalistic profile and a bright white finish to suit well with most modern interiors.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | HCH60PLW1 |
| Colour | White |
| Series | 300 Series |
|---|
| Hood Type |
|
|---|---|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Push Button Panel |
|---|
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 700 m³/h |
|---|---|
| Number of Fan Speeds | 3 x Fan Speeds |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Noise Level | 71 dB |
| Filter Type | Mesh Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Replacement Filter | H0530060509 - Recirculation Carbon Filters |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top Vent |
|---|---|
| Vent Style | Ducted or Recirculating |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Recirculation Option | Yes - Top Extraction |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 600 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 600 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 0.9 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 740 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Product Weight | 9 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




