- Cart is empty
Miele 70cm Insert Integrated Rangehood - Stainless Steel (DA 2578/10868940)
Miele 70cm Insert Integrated Rangehood - Stainless Steel (DA 2578/10868940)
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Say hello to a fresh and clean cooking environment, thanks to the Miele 70cm Insert Integrated Rangehood! A great choice for homeowners, this appliance offers a powerful 785 m3/h airflow and a 10-layer stainless-steel grease filter system that can efficiently remove unwanted steam, grease, and odour from your kitchen. It is also Wi-Fi embedded and supports Con@ctivity, letting you sync it to your compatible hob for added convenience. Plus, this rangehood seamlessly integrates into your cabinetry—providing a minimalist and discreet appearance.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Integrated Rangehood |
| Model Number | DA2578 |
| Colour | Stainless Steel |
| Surface Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Hood Type |
|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Electronic Push Button Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Side Location of Control Panel |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Integrated Light | Yes |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 3 W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | Fan Motor |
| Motor Power | 295 W |
| Power Levels | 3 x Power Levels |
| Noise Level | Min : 59 dB, Max : 74 dB |
| Filter Type | 10 Layer Greaseproof Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Exhaust Vent Location | Top Vent Location |
|---|---|
| Vent Type | Extraction |
| Vent Style | Extraction - Can be converted to recirculation separately |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Recirculation Option | Top Extraction |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Con@ctivity App |
| Assembly Type | Kitchen Integration Required |
|---|---|
| Installation Type | Integrated |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 600 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | 230V |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 50 mm |
|---|---|
| Width | 702 mm |
| Depth | 402 mm |
| Product Weight | 11.6 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





