- Cart is empty
Robinhood 60cm Compact Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (RCA3AL6SS)
Robinhood 60cm Compact Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (RCA3AL6SS)
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Small but mighty, the Robinhood 60cm Compact Wall Mounted Rangehood is a stylish and functional addition to your kitchen. This unit effectively removes grease, vapour, steam, and odour from your cooking space. Offering a 315 m3/h airflow performance, 90W DC Motor, 3-speed levels, dishwasher-safe filters, and built-in LED lights, this superb appliance makes a practical choice for any modern home. It also boasts a contemporary finish that complements most kitchen decor.
Key Overview
Product Highlights
*Professional Installer Recommended.
| Brand | Robinhood |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | RCA3AL6SS |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | RCA 600 |
|---|
| Surface Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Hood Type |
|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Push Button Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Right Front Location of Control Panel |
| Number of Quick Touch Selections | 5 x Quick Touch Selections |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 315 m³/h |
|---|---|
| Minimum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 170 m³/h |
| Number of Fan Speeds | 3 x |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 1 x Light |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 1.5 W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | AC Motor |
| Motor Power | 90 W |
| Power Levels | 3 x Power Levels |
| Noise Level | Max : 60 dB, Min : 45 dB |
| Filter Type | Multilayer Aluminum Micromesh Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters (3 Layers) |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top/Rear Exhaust Vent Location |
|---|---|
| Vent Type | To be Ducted from the Rear or Recirculated |
| Vent Style | Ducted Venting |
| Compatible Venting Kit | Robinhood Rear Ducting Kit (RHURCADUCTKIT) |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 288*390 mm |
| Duct Shape | Rectangular Shape |
| Flue Cover Depth | 390 mm |
| Flue Cover Width | 288 mm |
| Recirculation Option | Charcoal Filter |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 650 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | 230 - 240 V, 50 Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 152 mm |
|---|---|
| Width | 597 mm |
| Depth | 490 mm |
| Product Weight | 6.7 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Robinhood 60CM Compact Wall Mounted Rangehood - Spec Sheet - (RCA3AL6SS.pdf, 165 Kb) [Download]
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
