- Cart is empty
Robinhood 60cm Pyramid Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (RWD 600/RWD3CL6SSDC)
Robinhood 60cm Pyramid Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (RWD 600/RWD3CL6SSDC)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $509 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
A must-have for homeowners and culinary enthusiasts seeking top-notch ventilation, the Robinhood 60cm Pyramid Box Chimney Wall Mounted Rangehood elevates your cooking experience with excellent ventilation and sleek design. This superb appliance boasts efficient 700 m3/hr airflow, 81W DC Motor, and 3 x speed levels to effectively remove cooking fumes and odours from your kitchen. Additionally, it is equipped with two LED lights and dishwasher-safe filters for optimal performance.
Key Overview
Product Highlights
*Professional Installer Recommended.
| Brand | Robinhood |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | RWD3CL6SSDC |
| Colour | Stainless Steel |
| Surface Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Hood Type |
|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Backlit Button Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Rangehood |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 615 m³/h |
|---|---|
| Minimum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 205 m³/h |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 1.5 W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | DC Motor |
| Motor Power | 81 W |
| Power Levels | 3 x Power Levels |
| Noise Level | 31 to 53 dB |
| Filter Type | Baffle Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Filter Feature |
|
| Vent Type | Ducting Outlet |
|---|---|
| Vent Style | Ducted Venting |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Flue Cover Depth | 272 mm |
| Flue Cover Width | 312 mm |
| Recirculation Option | Charcoal Filter |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 650 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 585 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Product Weight | 11 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





