- Cart is empty
Robinhood 90cm Box Chimney Island Rangehood - Black (RIJ 900/RIJ3CL9BKDC)
Robinhood 90cm Box Chimney Island Rangehood - Black (RIJ 900/RIJ3CL9BKDC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,129 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience a clean and refreshing ambience around your kitchen with the Robinhood 90cm Box Chimney Island Rangehood! Featuring a 700 m3/hr airflow, 5-speed levels, and a superb 153W DC Motor, this appliance is equipped to tackle the most demanding cooking tasks. With its two built-in LED lights, you can prepare your meals with ease and precision. Additionally, it is equipped with dishwasher-safe filters for quick maintenance.
Key Overview
Product Highlights
*Ducting kit sold separately.
| Brand | Robinhood |
|---|---|
| Product Type | Island Rangehood |
| Model Number | RIJ3CL9BKDC |
| Surface Material | Black Glass |
|---|---|
| Hood Type |
|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front Location of Control Panel |
| Number of Quick Touch Selections | 5 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 4 W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | DC Motor |
| Motor Power | 153 W |
| Power Levels | 3 x Power Levels |
| Noise Level | Max : 38 dB, Min : 63 dB |
| Filter Type | Multilayer Aluminum Micromesh Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top Exhaust Vent Location |
|---|---|
| Vent Type | Ducting Outlet |
| Vent Style | Ducted Venting |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Flue Cover Depth | 295 mm |
| Flue Cover Width | 282 mm |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Ceiling Install Required |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 650 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 660 mm |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 34 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




