- Cart is empty
Robinhood 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Black (Duke/RHWC1600PBW)
Robinhood 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Black (Duke/RHWC1600PBW)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,269 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Introducing the pinnacle of kitchen luxury—the Robinhood 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood. This appliance boasts a maximum motor performance of 1600m³/hr and noise level as low as 46dB, so it can quietly extract unpleasant smells, steam, and grease right on top of your culinary space. It also highlights a powerful metal-sealed AC motor with 200W Power for optimum performance. This unit also showcases a sleek stainless steel finish to suit most kitchen cabinets and interiors.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Robinhood |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | RHWC1600PBW |
| Colour | Black |
| Hood Type |
|
|---|
| Control Panel Type | Gesture & Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front Centre Location of Control Panel |
| Number of Quick Touch Selections | 2 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 1 x Light |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 4 W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | Metal Sealed AC Motor |
| Motor Power | 200 W |
| Power Levels | 3 x Power Levels |
| Noise Level | Max : 55 dB, Min : 46 dB |
| Filter Type | Black Painted Steel Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top Exhaust Vent Location |
|---|---|
| Vent Type | Ducting Outlet |
| Vent Style | Ducted |
| Ducting Availability | Included |
|---|---|
| Ducting Diameter | 180 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Flue Cover Depth | 325 mm |
| Flue Cover Width | 395 mm |
| Display Type | Digital Display |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 650 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 685 mm |
|---|---|
| Width | 895 mm |
| Depth | 520 mm |
| Product Weight | 30 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




