- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Samsung 90cm Smart Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Black (Bespoke - NK36CB665WBGSA)
Samsung 90cm Smart Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Black (Bespoke - NK36CB665WBGSA)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Create a hygienic and healthy cooking environment with the Samsung 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood! This nifty appliance boasts an advanced BLDC motor that reduces noise significantly, while the stainless steel filter effectively captures odours and grease. Plus, with Wi-Fi connectivity and SmartThings integration, you can easily manage the hood remotely.
Key Overview
Product Highlights
*Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.
**Appliances must be registered on the SmartThings App and connected by Wi-Fi.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | NK36CB665WBGSA |
| Colour | Black |
| Family | Bespoke |
|---|
| Hood Type |
|
|---|---|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front Right of Rangehood |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 780 m³/h |
|---|---|
| Number of Fan Speeds | 4 x Fan Speeds |
| Lighting Type | LED Light Strip |
|---|---|
| Integrated Light | Yes |
| Number of Lights | 1 x LED Light Strip |
| Number of Light Levels | 3 x Light Levels |
| Lighting Power | 2W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | BLDC Motor |
| Motor Power | 160 W |
| Power Levels | 4 x Power Levels |
| Noise Level | 68 to 75 dB |
| Filter Type | Stainless Steel Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Replacement Filter | NK-AF7000WB/SA |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | Ducted Venting |
| Vent Style | Ducting or Recirculating |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 152 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Flue Cover Depth | 285 mm |
| Flue Cover Width | 348 mm |
| Recirculation Option | Yes |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Multi-Language option, Filter Clean Alert, Status Monitoring, Performance Control, Setting and Lighting Adjustment, Automation, Cooktop Communication, Alexa, Google Assistant, SmartThings |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 685 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 610 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 646 mm |
|---|---|
| Width | 898 mm |
| Depth | 500 mm |
| Product Weight | 16.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















