- Cart is empty
Schweigen 90cm Non-Silent Undermount Rangehood with Onboard Motor - Black Glass (BGUM-9B)
Schweigen 90cm Non-Silent Undermount Rangehood with Onboard Motor - Black Glass (BGUM-9B)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Maintain a fresh and inviting kitchen environment using the Schweigen 90cm Non-Silent Undermount Rangehood. This appliance boasts an onboard motor, a maximum airflow of 900 m³/h, and a mesh filter, ready to handle steam, smoke, and odours in your cooking area. It also highlights three fan speeds and a noise level of 59.1 to 67.2 dB. Plus, this unit features an undermount design for a sleek, discreet ventilation setup.
Key Overview
Product Highlights
*Qualified installer recommended.
| Brand | Schweigen |
|---|---|
| Product Type | Undermount Rangehood |
| Model Number | BGUM-9B |
| Colour | Black Glass |
| Hood Type |
|
|---|---|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 900 m³/h |
|---|---|
| Number of Fan Speeds | 3 x Fan Speeds |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 2 x 1.5W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|---|
| Type of Motor | Inbuilt |
| Noise Level | 59.1-67.2dB |
| Filter Type | Mesh |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Replacement Filter | Yes |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top |
|---|---|
| Vent Type | Ducted/ Recirculating |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Duct Shape | Round |
| Recirculation Option | Yes |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Integrated |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 650 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 650 mm |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1000mA |
| Height | 342 mm |
|---|---|
| Width | 898 mm |
| Depth | 292 mm |
| Product Weight | 12 kg |
| Packaged Width | 97 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 36 cm |
| Packaged Height | 39.5 cm |
| Packaged Weight | 13.8 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



