- Cart is empty
Whirlpool 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (WT9BTAXA)
Whirlpool 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood - Stainless Steel (WT9BTAXA)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,359 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Get rid of lingering smells effortlessly and keep your kitchen environment clean with the Whirlpool 90cm Box Chimney Wall Mounted Rangehood. Your suitable companion for day-to-day cooking, this appliance boasts a 1200 m³/h maximum airflow and a noise level as low as 68.7dB. It also provides superb extraction with three fan speed options. In addition, this unit showcases a sophisticated wall-mounted design and a stainless steel finish, so it can seamlessly blend into your modern home.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Product Type | Wall Mounted Rangehood |
| Model Number | WT9BTAXA |
| Colour | Stainless Steel |
| Made in | Asia |
| Hood Type |
|
|---|---|
| Rangehood Feature |
|
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Rangehood |
| Maximum Air Flow (Cubic Meter Per Hour) | 1200 m³/h |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Integrated Light | Yes |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Lighting Power | 1 W |
| Motor Included | Yes, Included |
|---|
| Filter Type | Steel Baffle Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 3 x Filters |
| Filter Feature |
|
| Exhaust Vent Location | Top Vent |
|---|---|
| Vent Type | Ducted or Recirculating |
| Ducting Availability | Available Separately |
|---|---|
| Ducting Diameter | 150 mm |
| Duct Shape | Round Shape |
| Flue Cover Depth | 275 mm |
| Flue Cover Width | 303 mm |
| Recirculation Option | Yes - Top Extraction |
|---|---|
| Recirculation Kit | Available Separately |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Wall Mounted |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Gas) | 750 mm |
| Minimum Installation Height from Cooking Surface (Electric) | 650 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.8 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 550 mm |
|---|---|
| Width | 896 mm |
| Depth | 505 mm |
| Product Weight | 16.5 kg |
| Packaged Width | 95.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 60.0 cm |
| Packaged Height | 46.5 cm |
| Packaged Weight | 23.6 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








