- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Robinhood Scrapeater Under-bench Food Waste Disposal
Robinhood Scrapeater Under-bench Food Waste Disposal
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
The Robinhood Scrapeater Waste Disposal features a 0.5 horsepower motor to crunch through everyday scraps and additional insulation to minimise the amount of noise generated while in use.
0.5 Horsepower motor
Intelligent motor construction with 0.5HP enables strong performance.
3 Point mounting system
For confident and solid installation.
New metallic sound shell
Gives the unit a modern and stylish look.
Stainless steel grinding system
A more durable and efficient grinding system to process food waste.
1200ml grinding chamber
A large grinding chamber makes the task more efficient.
Removable splash guard
Enables easy replacement of the splash guard.
Air switch
For easier control and operation.
| Brand | Robinhood |
|---|---|
| Product Type | Waste Disposal |
| Model Number | SEN500QA |
| Colour | Black |
| Series | Scrapeater SEN Series |
|---|
| Grind Chamber Capacity | 1200 ml |
|---|---|
| Waste Disposal Feature |
|
| Horsepower | 0.50 hp |
|---|---|
| Noise Features | Extra noise insulation |
| Safety Feature | Automatic overload protection |
|---|
| Material Type | Heavy-duty cast stainless steel grinding components |
|---|
| Wattage/Voltage | 390W |
|---|
| Height | 341.5 mm |
|---|---|
| Width | 187 mm |
| Depth | 187 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
