- Cart is empty
AppliancePro Noise Reducing Mat for Washing Machine and Dryer - White (MAT60)
AppliancePro Noise Reducing Mat for Washing Machine and Dryer - White (MAT60)
Stylish, functional, and convenient, the AppliancePro Washing Machine and Dryer Stacking and Non-slip Noise Reducing Mat lets you elevate your laundry routines. Designed from durable anti-slip silicone, this mat boasts unrivalled stability to ensure that your appliances stay put when in use. It is also engineered to be highly resilient, withstanding the rigours of daily life. Plus, it flaunts a non-marking white finish that goes well with most washer and dryer units.
Key Features
*AppliancePro Stacking and Non-slip Noise Reducing Mat only. Compatible appliances are not included.
| Brand | AppliancePro |
|---|---|
| Product Type | Floor Pads & Mats |
| Model Number | MAT60 |
| Colour | White |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Placed between stacked Front Loading Washing Machine and Dryer |
| Height | 4 mm |
|---|---|
| Width | 590 mm |
| Depth | 590 mm |
| Product Weight | 1.15 kg |
| Manufacturers | 99 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



