- Cart is empty
Fisher & Paykel Series 9 10kg Heat Pump Smart Dryer - Dark Grey (DH1060TG5/ Contemporary)
Fisher & Paykel Series 9 10kg Heat Pump Smart Dryer - Dark Grey (DH1060TG5/ Contemporary)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,349 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Intuitive performance meets optimal fabric care in this Fisher & Paykel Series 9 10kg Heat Pump Smart Dryer. It is a practical addition to your laundry area, allowing you to take advantage of its advanced features like 3D Active Sense, Steam Refresh, TangleProtect, and SmartHQ app support. It also highlights an Intelligent Temperature System that maintains steady heat for precise drying results in every load.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Fisher & Paykel |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | DH1060TG5 |
| Colour | Dark Grey |
| Series | Series 9 |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 10 KG |
| Energy Star Rating | 10 Star |
|---|
| Fabric Type Selection | Cotton, Down, Elastane, Linen, Mixed, Polyester, Silk, Wool |
|---|---|
| Reminder / Indicators |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Heat Pump Condenser Drying |
|---|---|
| Drying System | Bulky, Delicate, Denim, Durable, Moderate, Sheets, Sports, Towels, Ultra Delicate |
| Number of Dry Cycles | 9 x Drying Programs |
| Drying Programs | Allergy Care, Dry, Rack Dry +, Refresh, Sanitise |
| Dryness Settings | 4 x Dryness Settings |
| Dryer Lint Filter Position | Single Filter System, Front Pocket |
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Smart Laundry Feature |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Lid / Door Material | Tempered Glass |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | 7" Touch Screen Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Power, Remote, Menu, Favorites, Back, Display, Wi-Fi, Start/Pause, Key Lock |
| Location of Control Panel | Top Front of Dryer |
| Number of Quick Touch Selections | 7 x Quick Touch Selections |
| Internal Lighting | Yes |
|---|
| Cabinet Material | Painted Steel |
|---|---|
| Exterior Cabinet Colour | Graphite |
| Type of Motor | Condenser Motor |
|---|
| Drum Type | Stainless Steel Drum |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Child/Keylock |
| Display Type | 7" Touch Screen Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Installer Required |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | ASKS60G5 |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.4 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 602 mm |
| Depth | 682 mm |
| Product Weight | 62 kg |
| Packaged Width | 668 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 758 cm |
| Packaged Height | 890 cm |
| Packaged Weight | 64 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







