- Cart is empty
Haier 10kg Heat Pump Condenser Smart Dryer - Black (600 Series/ HDHP10PXB1)
Haier 10kg Heat Pump Condenser Smart Dryer - Black (600 Series/ HDHP10PXB1)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,865.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Streamline your laundry routines using the Haier 10kg Heat Pump Condenser Dryer. Packed with 20 programs, this appliance reliably handles various garments and other drying needs. It also packs a Sensor Drying feature for optimal performance. Plus, it employs Wi-Fi connectivity, allowing you to manage your dryer via the companion SmartHQ app.
Key Overview
Product Highlights
*Professional installer recommended.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | HDHP10PXB1 |
| Colour | Black |
| Series | 600 Series |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 10 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 10 Star |
|---|
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Energy-Efficient Recycled Warm Air + Lower Temperatures + Excess Moisture Is Condensed & Removed |
|---|---|
| Drying System | Heat Pump + Condenser Drying System |
| Number of Dry Cycles | 20 x Drying Programs |
| Drying Programs | Allergy, Bedding, Cottons, Delicate, Down, Downloaded, Duvet, Express 30, Infantwear, Mixed, Night Dry, Outdoor, Rack Dry, Refresh, Shirts, Sports, Synthetics, Time Dry, Towels, Warm Up, Wool |
| Maximum Dry Time | 20-180 Minutes |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tempered Glass Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Dryer |
| Lighting Type | Drum Light |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Filter Type | Lint Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance. |
| Exhaust Vent Location | Rear Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | No External Venting Required |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Extras Programs | i-Refresh Pro |
| Technology Type | Heat Pump Technology: Uses low temperatures and refrigerant to recycle warm air and condense moisture. It saves energy, is gentler on fabrics, and doesn’t require venting, making it eco-friendly and cost-effective. |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Drain Hose Kit Included |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | ASKDPXB1 - Stacking Kit |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 697 mm |
| Product Weight | 59 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




