- Cart is empty
Haier 10kg Heat Pump Smart Dryer - White (500 Series/ HDHP10DW1)
Haier 10kg Heat Pump Smart Dryer - White (500 Series/ HDHP10DW1)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,702 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience maximum dryness and optimal energy efficiency when doing your laundry with the Haier 10kg Heat Pump Smart Dryer. Here to help you even on your busiest laundry days, this appliance boasts 14 intuitive functions and a generous 10kg capacity. It also highlights drying options such as Steam Refresh, Wool, and Sanitise to provide a more specialised laundry care. Plus, this unit employs Wi-Fi connectivity, allowing you to manage your dryer via the companion SmartHQ app.
Key Overview
Product Highlights
*Independently tested to eliminate greater than 99.9% of Staphylococcus aureus and E. coli using the Allergy Care cycle.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | HDHP10DW1 |
| Colour | White |
| Series | 500 Series |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 10 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 122 kWh/year |
| Fabric Type Selection | Cottons, Delicates, Synthetics, Towels, Wool |
|---|---|
| Reminder / Indicators |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Heat Pump Drying |
|---|---|
| Number of Dry Cycles | 14 x Programs |
| Drying Programs | Allergy, Bulky, Bedding, Cottons, Delicates, Express 30, Mixed, Rack Dry, Refresh, Duvet, Synthetics, Time Dry, Towels, Wool |
| Dryness Settings | 3 x Dryness Settings (Damp, Dry, Extra dry) |
| Dryer Lint Filter Position | Single Filter System, Front Pocket |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Default Door Hinge | Reversible |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Lid / Door Material | Transparent Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | LED Display |
|---|---|
| Control Functions | Start/Pause, Function Buttons, Confirm Button |
| Location of Control Panel | Front |
| Number of Quick Touch Selections | 6 x Quick Touch Selections |
| Internal Lighting | Yes |
|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Keylock |
| Display Type | Electronic Push Button |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 680 mm |
| Product Weight | 59 kg |
| Packaged Width | 66.8 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 75.8 cm |
| Packaged Height | 89 cm |
| Packaged Weight | 64 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













