- Cart is empty
LG Series 1 8kg Heat Pump Dryer - Essence White (DVH1-08WP)
LG Series 1 8kg Heat Pump Dryer - Essence White (DVH1-08WP)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,499 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Discover the perfect balance of efficiency and care with the LG Series 1 8kg Heat Pump Dryer. This intuitive appliance boasts Heat Pump technology and an array of drying programs, making it the perfect solution for your day-to-day needs. It also works with LG ThinQ for maximum convenience and efficiency. Plus, this unit showcases a sleek white finish and a contemporary structure to blend well with most homes.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | DVH1-08WP |
| Colour | White |
| Series | LG Series 1 |
|---|---|
| Release Year | 2026 |
| Load Capacity | 8 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 8 KG |
| Energy Star Rating | 8 Star |
|---|
| Fabric Type Selection | Cotton, Wool, Mixed, Activewear, Delicates |
|---|---|
| Reminder / Indicators |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Condenser Drying |
|---|---|
| Drying Programs | Cotton, Delicates, Allergy Care, Download Cycle, Easy Care, Mixed Fabric, Wool, Activewear, Quick 40 |
| Dryness Settings | 3 x Dryness Settings |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Smart Laundry Feature |
|
| Type of Opening | Door |
|---|
| Control Panel Type | Dial & Full Touch Buttons LED Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Dryer |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| App Connectivity | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Smart Pairing, Remote Start, Cycle Monitoring, Smart Pairing |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Stacking Kit Option | Yes |
|---|---|
| Compatible Stacking Kit Model Number | STKIT-EW |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 660 mm |
| Product Weight | 53 kg |
| Packaged Width | 66 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 70.5 cm |
| Packaged Height | 89 cm |
| Packaged Weight | 56 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














