- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
LG Series 3 8kg Heat Pump Dryer - White (DXH3-08W)
LG Series 3 8kg Heat Pump Dryer - White (DXH3-08W)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,499 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1 to 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Expertly engineered to deliver intelligent garment care and remarkable efficiency, the LG Series 3 8kg Heat Pump Dryer makes a savvy upgrade to your laundry routine. This unit features an outstanding 8-Star Energy Rating and advanced Heat Pump Technology, plus an intuitive AI Dry system that automatically analyses each load to optimise cycle times. It’s also fully integrated with the LG ThinQ app, allowing you to enjoy smart control and hassle-free monitoring straight from your smartphone.
Key Overview
Product Highlights
*AI refers to sensor-detecting drying. Tested by Intertek, AI Dry cycle with 3kg of mixed test loads compared to the Conventional Cotton Cycle. The results may vary depending on the environment. AI Dry is only available for loads under 5kg with fabrics of the same moisture absorption levels.
**Tested by Intertek, Turbo Dry Cycle with 5kg of mixed loads completed within 81 minutes. The results may vary depending on the environment.
***LG ThinQ® app available on compatible Android or iOS smartphone. Phone and Home Wi-Fi Data connection and product registration for the LG ThinQ® required. Visit lg.com/au/lg-thinq for features, system compatibility and service availability, which may vary by country and model.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | DXH3-08W |
| Colour | White |
| Series | LG Series 3 |
|---|---|
| Release Year | 2026 |
| Load Capacity | 8 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 8 KG |
| Energy Star Rating | 8 Star |
|---|
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Heat Pump Drying |
|---|---|
| Number of Dry Cycles | 12 x Drying Programs |
| Drying Programs | Activewear, AI Dry, Allergy Care, Cotton, Cotton Eco, Download Cycle, Easy Care, Mixed Fabric, Timed Dry, Towels, TurboDry, Wool |
| Control Panel Type | Dial + Full Touch Buttons & LED Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Dryer |
| Drum Type | Stainless Steel |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Stacking Kit Option | Yes |
|---|---|
| Compatible Stacking Kit Model Number | STKIT-EW |
| Power Cable Length | 1.4 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 660 mm |
| Product Weight | 55 kg |
| Packaged Width | 66 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 70.2 cm |
| Packaged Height | 89 cm |
| Packaged Weight | 58 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















