- Cart is empty
Bosch 8kg Front Loader Washing Machine - White (Series 2/ WGE03408AU)
Bosch 8kg Front Loader Washing Machine - White (Series 2/ WGE03408AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,699.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Clean your clothes smarter, faster, and quieter with the Bosch 8kg Front Loader Washing Machine. Its seven custom wash programs handle everything with care, from everyday cottons to delicate wools. With Speed Perfect cutting wash times by up to 65% and intelligent water management saving up to 50%, you’ll enjoy spotless results using less time, less water, and zero worries!
Key Overview
Product Highlights
*The time difference between the duration of the Easy Care Programme 40°C and the duration of the Easy Care Programme 40°C, when using the Speed Perfect option.
**Active Water Plus automatically adjusts water consumption to the load. Comparing the water consumption of Eco 40-60 with quarter vs. full load per cycle.
***As a safety feature, you can’t use Reload if the suds are hotter than 50°C or the water level is too high.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WGE03408AU |
| Colour | White |
| Series | Series 2 |
|---|
| Load Capacity | 8 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 8 KG |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 235 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 82 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent, Softener, Pre-Wash & Bleach Dispensers |
| Smart Laundry Feature |
|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Door Design | Tempered Glass Door with Silver Ring |
| Control Panel Type | Capacitive Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Number of Quick Touch Selections | 3 x Quick Touch Selections |
| Type of Motor | BLDC with Eco Silence Drive Motor |
|---|---|
| Noise Level | 73 dB |
| Drum Type | Wave Drum Design |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 15 x Cycles |
|---|---|
| Pause Cycle | Yes |
| Number of Wash Programs | 7 x Wash Programs |
| Wash Programs | Wool Hand Wash, Easy Care, Whites and Colours, Delicates, Wool, Prewash, Cottons |
| Extras Programs | Super 15/30, Start/Pause, Spin/Drain, Finish In (Delayed Start), Spin Speed, SpeedPerfect, Rinse, Mixed |
| Number of Spin Speed | 5 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 400 - 1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 rpm RPM |
| Rinse Hold | Yes |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Automatic Load Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Balance Control, Foam Control, Water Protection System, Child Safety Devices |
| Display Type | LED Display |
|---|
| Installation Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Method | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 848 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 588 mm |
| Product Weight | 70.4 kg |
| Packaged Width | 65 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 68 cm |
| Packaged Height | 87 cm |
| Packaged Weight | 71.4 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









