- Cart is empty
Bosch Series 6 9kg Front Loader Washing Machine - Cast Iron Grey (WGG2441RAU)
Bosch Series 6 9kg Front Loader Washing Machine - Cast Iron Grey (WGG2441RAU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,149 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience a new standard of laundry care with the Bosch Series 6 9kg Front Loader Washing Machine. Boasting an i-DOS automatic dosing system, this unit automatically measures the precise amount of detergent and water you need for each load. It also packs an array of convenient features, including Iron Assist, Speed Perfect, and Allergy Plus to accommodate specific washing needs. Sleek, efficient, and relentlessly reliable, this front loader doesn’t just wash your clothes—it elevates your entire routine with smarter, cleaner results every time.
Key Overview
Product Highlights
*The time difference between the duration of Easy Care Programme 40°C and the duration of Easy Care Programme 40°C, when using the Speed Perfect option.
**Test No. E-0323-PT-22 of the Deutschen Institute für Textil- und Faserforschung Denkendorf (DITF) of 12.07.22, related to the crease reduction of commercial cotton garments (T-shirts and shirts) in the Iron Assist program according to DIN EN ISO 15487 in comparison to textiles not treated with Iron Assist.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WGG2441RAU |
| Colour | Grey |
| Series | Series 6 |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 215 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 78 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Door Design | Large Porthole, Silver-Black Grey Design |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Electronic Touch Control, Twist-Pad Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Number of Quick Touch Selections | 7 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|
| Noise Level | 48 - 75dB |
|---|
| Drum Type | Vario Drum |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 13 x Wash Programs |
| Wash Programs | Iron Assist, Automatic 30°C, Shirts/Blouses, Sportswear, Allergy Plus, Super 15'/30', Cottons, Cottons Eco, Easy Care, Quick Mixed, Delicates/Silk, Wool, Rinse |
| Extras Programs | SpeedPerfect, Prewash, Spin/Drain |
| Spin Speed | 400 - 1400 RPM |
|---|---|
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Automatic Load Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Display Type | LED Display |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Wattage/Voltage | 220-240V |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Product Weight | 75.5 kg |
| Packaged Width | 65.3 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 69.1 cm |
| Packaged Height | 87 cm |
| Packaged Weight | 76.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








