- Cart is empty
Electrolux 10kg Front Loader Washing Machine - White (UltimateCare 900 Series/ EWF1042R9WC)
Electrolux 10kg Front Loader Washing Machine - White (UltimateCare 900 Series/ EWF1042R9WC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,149 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Reclaim your precious time and enjoy truly effortless laundry using the Electrolux 10kg Front Loading Washing Machine with 17 Programs. Your practical chore companion, this appliance features SensorWash, UltraMix technology, and a SmartSelect UI to provide hassle-free operations even during busy laundry days. It also highlights options such as IntelliQuick, DelicatesPlus, Sanitise, Vapour Refresh, and Wool Care programme, delivering tailored performance for various garments.
Key Overview
Product Highlights
*Tested for Candida albicans, MS2 Bacteriophage and Escherichia coli in external test performed by Swissatest Testmaterialien AG in 2021 ("Test Report No. 202120117, 20232072").
**Tested on a 3kg mixed load, using recommended powder detergent dosage. Results may vary depending on load size, detergent type and water hardness.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | EWF1042R9WC |
| Colour | White |
| Series | UltimateCare 900 Series |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 230 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 86 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Smart Laundry Feature |
|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tinted Glass |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Button Panel |
|---|
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|
| Number of Wash Programs | 17 x Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Spin, Bedding, Cotton, Wool, Vapour Refresh, Rinse & Spin, Quick 15, Eco Cotton, Delicates Plus, Sanitise, Intelli Quick, Sports, Baby Care, Easy Iron, Tub Clean, Towels, Denim |
| Extras Programs | Wash Temperatures, Wash Choice Selection, Prewash, Quick Wash, Extra Rinse, Favourite, Delay End, Start/Pause, Add Clothes, Hygienic Care |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Installer Recommended |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Wall Mount Option | No |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 659 mm |
| Product Weight | 76 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







