- Cart is empty
Haier 10kg Front Loader Smart Washing Machine - Black (500 Series/ HWF10DB2)
Haier 10kg Front Loader Smart Washing Machine - Black (500 Series/ HWF10DB2)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,399 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Keep your laundry routine simple and efficient with the Haier 10kg Front Loader Smart Washing Machine. This appliance boasts 14 programs to accommodate different garments and fabrics. It also packs various handy features such as UV Protect, Smart Dosing, Dual Spray, Ultra Quick, Speed Up, Delay Start, and Refresh with Steam to help streamline your chore from start to finish. Plus, this unit employs Wi-Fi connectivity, allowing you to manage your washer via the companion SmartHQ app.
Key Overview
Product Highlights
*Independently tested to eliminate greater than 99.99% of Staphylococcus aureus and E. coli using the Cotton cycle + UV Sanitise wash option.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | HWF10DB2 |
| Colour | Black |
| Series | 500 Series |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 219 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 86 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent / Softener / Pre-Wash / Bleach |
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | LED Display |
|---|---|
| Control Functions | Auto Dose, Speed Up, Spin, Temp, Delay, UV Protect, Eco |
| Location of Control Panel | Front |
| Number of Quick Touch Selections | 7 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| UV Light | Yes |
| Type of Motor | Direct Drive |
|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
|---|
| Number of Cycles | 14 |
|---|---|
| Pause Cycle | Yes |
| Wash Programs | Allergy Care, Bedding, Bulky, Cotton, Delicate, Drum Clean, Duvet, Mixed, Refresh, Spin, Synthetic, Towels, Wool, Ultra Quick |
| Extras Programs | Eco, Soak, Speed Up, UV Sanitise |
| Number of Spin Speed | 7 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | No Spin, 400, 600, 800, 1000, 1200, 1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Child/Key lock |
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 593 mm |
| Product Weight | 75 kg |
| Packaged Width | 65.3 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 64.6 cm |
| Packaged Height | 89 cm |
| Packaged Weight | 80 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















