- Cart is empty
Miele 9kg Front Loader Washing Machine - White (WWD380WCS/ 12704860)
Miele 9kg Front Loader Washing Machine - White (WWD380WCS/ 12704860)
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience the whisper-quiet efficiency and unmatched durability of the Miele 9kg Front Loader Washing Machine—where innovation meets a truly effortless laundry experience. This unit boasts a reliable ProfiEco Motor, a spacious 9kg capacity, and multiple washing programs to accommodate your various garments. It is also convenient to use, featuring a wide range of innovative features such as a Honeycomb Drum, QuickPowerWash, SteamCare, Automatic Load Recognition, and its companion Miele@home app.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Miele |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WWD380WCS |
| Colour | White |
| Series | WWD 380 WCS |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 260 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 77 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 20°C to 60°C |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Door Design | White / Black |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | DirectSensor Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front |
| Number of Quick Touch Selections | 7 |
| Noise Level | 72 dB |
|---|
| Drum Type | Honeycomb Drum |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 12 x Wash Programs |
| Wash Programs | Eco, Cottons, Minimum Iron, Woollens, Delicates, Drain/Spin, Freshen Up, Dark Garments/Denim, Express 20, Shirts, QuickPowerWash, MobileStart |
| Spin Speed | 1400 RPM |
|---|---|
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Water Protection System, Electronic Lock |
| Display Type | DirectSensor Display, White |
|---|---|
| Smart Functions | Multi-Language Option |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Miele@home App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Installation Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Stacking Kit Option | Yes |
| Compatible Stacking Kit Model Number | WTV 502 / WTV 512 |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 230V ~ 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 643 mm |
| Product Weight | 80 kg |
| Packaged Width | 66 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 69.7 cm |
| Packaged Height | 94 cm |
| Packaged Weight | 84.4 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









