- Cart is empty
Samsung 19.5kg Bespoke Front Loader Smart AI Washing Machine - Grey (WF90F19ADSSA)
Samsung 19.5kg Bespoke Front Loader Smart AI Washing Machine - Grey (WF90F19ADSSA)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,899 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Handle even the largest laundry loads with ease using Samsung’s 19.5kg Bespoke Front Loader Smart AI Washing Machine. This unit features AI Wash+ technology which automatically detects fabric type, soil level, and load size for optimal cleaning with minimal effort. Plus, AI Bubblewash ensures clothes come out cleaner while saving energy and reducing microplastic shedding. With the Flex Auto Dispense System and MultiControl, washing and drying your clothes is seamless and convenient!
Key Overview
Product Highlights
1Based on an AI-created algorithm and internal testing using the AI Wash+ cycle on a 3kg load. A turbidity sensor operates for all weights, while fabric sensing operates for 3kg and under. Actual results may vary depending on individual use.
2Based on testing by KATRI using a KS C IEC 60456 for the WF25B9600KE AI Wash with Bubblewash using a 3kg load. Results may vary depending on the actual clothes and usage conditions.
3Based on testing by KATRI using a KS C IEC 60456 for the WD25DB8995BZ. AI Wash Default with AI Energy Mode compared to AI Wash Default without AI Energy Mode. Results may vary depending on the actual usage conditions.
4Based on testing by the Ocean Wise Plastics Lab using a 2kg load of 100% polyester hoodies, comparing the Normal cycle and the Less Microfibre cycle. Results may vary depending on the actual clothes and usage conditions. Go to feature
5Based on testing by the Ocean Wise Plastics Lab using a 2kg load of 100% polyester hoodies, comparing the Normal cycle and the Less Microfibre cycle. Results may vary depending on the actual clothes and usage conditions.
6Tested on WF8000R. Based on internal testing compared to the Samsung conventional model without AI VRT+™.
7Based on internal testing, certified by KATRI (Korea Apparel Testing & Research Institute), on a 1.5kg load of IEC cotton fabric. Test method: a 10x10cm fabric specimen polluted with 7 pollutants: mud, blood, grass, animal fat, milk, soot, mineral oil, and attached to an IEC towel, and then washed using a Normal course and the Pet Care course and the results compared. Result: 24% improvement in removing the pollutants tested. Results may vary depending on actual usage conditions.
8MultiControl is only available when the dryer (DV90F17CDSSA) is stacked up on the washer (WF90F19ADSSA) using a MultiControl™ & Stacking Kit (sold separately)
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WF90F19ADSSA |
| Colour | Grey |
| Load Capacity | 19.5 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 450 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 85 L per wash |
| Water Pressure | 50 kPa to 800 kPa |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent / Softener / Pre-Wash / Bleach |
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | 7" Touch Screen Colour LCD Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Home, Lock, Smart Control, Wi-Fi |
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Type of Motor | Digital Inverter Motor |
|---|---|
| Noise Level | Minimum: 60dB, Maximum: 78dB |
| Drum Type | Swirl Drum Plus |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 20 x Programs |
| Wash Programs | AI Wash+, Activewear, Baby Care, Bedding, Blouse, Cotton, Delicates, Denim, Drum Clean+, E Cotton, Hygiene Steam, Less Microfiber, Outdoor, Pet Care, Quick Wash, Rinse + Spin, Shirts, Spin Only, Towels, Wool |
| Spin Speed | 1100 RPM |
|---|---|
| Max Spin Speed | 1100 RPM |
| Display Type | 7" Touch LCD Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Multi-Language Option |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Ready To Assemble |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Height | 984 mm |
|---|---|
| Width | 686 mm |
| Depth | 875 mm |
| Product Weight | 102 kg |
| Packaged Width | 74.6 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 91.5 cm |
| Packaged Height | 109 cm |
| Packaged Weight | 105 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












