- Cart is empty
Fisher & Paykel 10kg Top Loader Smart Washing Machine - White (Series 7/ WL1064P1)
Fisher & Paykel 10kg Top Loader Smart Washing Machine - White (Series 7/ WL1064P1)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,905 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
A must-have for busy households, the Fisher & Paykel 10kg 14 Program Top Loading Washing Machine simplifies your daily laundry tasks. It is designed with 14 intuitive wash programs, extra programs, four spin speeds, auto-dose mode, auto-load sensing, UV Sanitise, and an Eco wash option for customised washing. Furthermore, it has a SmartTouch control dial, a bionic lint filter, and a soft-close lid for effortless operations and a seamless laundry experience.
Key Overview
Product Highlights
*Independently tested to eliminate greater than 99.99% of staphylococcus aureus and E. coli using the Hygiene cycle + UV Sanitise wash option.
**Hot and cold water supply is required.
***Some assembly is required.
| Brand | Fisher & Paykel |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | WL1064P1 |
| Colour | White |
| Series | Series 7 |
|---|---|
| Family | UV Sanitise |
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 263 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 102 L per wash |
| Water Pressure | Max. : 1 MPa (145psi) Min : 30 kPa (4.5psi) |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent, Softener, Pre-Wash and Bleach Dispensers |
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 35 °C to 65 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Type of Opening | Lid |
| Lid / Door Material | Tempered Glass Lid |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Capacitive Touch Display |
|---|---|
| Control Functions | Lock, Wash Options, Temp, Delay, Spin, Display |
| Location of Control Panel | Top Rear Location of Control Panel |
| UV Light | Yes |
|---|
| Type of Motor | AC Motor |
|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel Tub |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 14 x Wash Programs |
| Wash Programs | Bulky, Cottons, Delicate, Drum Clean, Easy Iron, Extra Care, Heavy, Hygiene, Mixed, Quick, Rinse, Sheets, Spin, Wool |
| Extras Programs | Pre Wash, , Rinse +, Extra Rinse, Optimize wash |
| Number of Spin Speed | 4 x Spin Speeds |
|---|---|
| Max Spin Speed | 800 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Child/Keylock, Auto Out of Balance Correction |
| Display Type | Digital Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Some Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Hot & Cold Water Supply Required Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 1095 mm |
|---|---|
| Width | 640 mm |
| Depth | 650 mm |
| Product Weight | 70 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
WL1064P1 - Spec Sheet (WL1064P1_-_Spec_Sheet.pdf, 294 Kb) [Download]
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







