- Cart is empty
Haier 10kg Top Loader Smart Washing Machine - Black (600 Series/ HWT10ADB1)
Haier 10kg Top Loader Smart Washing Machine - Black (600 Series/ HWT10ADB1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,498 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Get a seamless and gentle washing experience with the Haier 10kg 12 Program Top Loading Washing Machine! Delivering optimal fabric care, this nifty appliance boasts a pulsating wash action and pillow drum design that reduces abrasions. It also highlights 12 wash programs, 4 spin speeds, and 5 temperature settings to accommodate your varied laundry needs. Plus, it comes with a specialised UV sanitise wash option to help eliminate up to 99.99% bacteria*.
Key Overview
Product Highlights
*Independently tested to eliminate greater than 99.99% of Staphylococcus aureus and Escherichia coli using the Hygiene cycle and UV Sanitise wash option.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | HWT10ADB1 |
| Colour | Black |
| Series | 600 Series |
|---|---|
| Family | UV Protect |
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 10 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 264 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 102 L per wash |
| Water Pressure | Min. 30 kPa, Max. 1 MPa |
| Water Supply | Hot and Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent and Softner Dispensers |
| Smart Laundry Feature |
|
| Number of Temperature Settings | 5 x Wash Temperatures (Cold, Cold/Warm, Warm, Warm/Hot, Hot) |
|---|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Door Type | Lift-Up Lid |
| Type of Opening | Lid |
| Lid / Door Material | Tempered Glass Lid |
| Door Design | Soft Close Lid |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Capacitive Touch Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Rear of Washing Machine |
| Internal Lighting | Yes |
|---|---|
| UV Light | Yes |
| Type of Motor | Direct Drive Motor |
|---|
| Filter Type | Double Lint Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Drum Type | No Central Post Agitator |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 12 x Wash Programs |
| Wash Programs | Bedding, Bulky, Cotton, Delicate, Downloaded, Drum Clean, Durable, Eco, Express, Hygiene, Mixed, Wool |
| Extras Programs | Pre Wash, Sanitise, Soak, Soiled + |
| Number of Spin Speed | 4 x Spin Speeds (No Spin, Low, Med, High) |
|---|---|
| Spin Speed | 680 RPM |
| Max Spin Speed | 680 RPM |
| Rinse Hold | Yes |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Safety Lock |
| Display Type | Digital Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartHQ App |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Some Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Hot and Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.4 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V/50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 1058 mm |
|---|---|
| Width | 610 mm |
| Depth | 620 mm |
| Product Weight | 49 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










