- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
LG Series 10 16kg Top Loader Washing Machine - Graphite (WTX10-16G)
LG Series 10 16kg Top Loader Washing Machine - Graphite (WTX10-16G)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Clean more clothes in fewer load cycles with the high-capacity LG Series 10 16kg Top Loader Washing Machine. Built to simplify large-load laundry days, this appliance offers 14 wash programs and features TurboClean3D™ technology, ezDispense® automatic dosing, and Allergy Care™ for deep fabric cleaning. It also supports the LG ThinQ® App for seamless remote control and real-time laundry monitoring.
Key Overview
Product Highlights
*Tested by Intertek with a 3 kg IEC load. The operating time result for the Normal Cotton cycle with the TurboWash option is 29 minutes. The washing time and results may vary depending on the type and weight of clothing and the environment.
**ezDispense® available on selected cycles with detergent and softener compartments in 'linked' mode.
***Tested by Intertek using a 4kg test load, the Allergy Care Cycle reduces exposure to common household allergens, including house dust mite, cat, dog and pollen allergen, live mites (Dermatophagoides pteronyssinus), bacteria and fungi (Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, and Escherichia coli and Aspergillus niger). The results may be different depending on the environment.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | WTX10-16G |
| Colour | Grey |
| Series | Series 10 |
|---|
| Load Capacity | 16 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 16 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 164 L per wash |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Smart Laundry Feature |
|
| Door Design | Black Tinted Tempered Glass Cover |
|---|
| Control Panel Type | Dial + Full Touch Buttons & LCD + LED Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top of Washing Machine |
| Drum Type | Stainless Steel Drum |
|---|
| Number of Wash Programs | 14 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | AI Wash, Allergy Care, Cotton, Deep Wash, Delicates, Duvet, Eco Cotton, Quick Wash, Rinse + Spin, Smart Rinse, Stain Care, Tub Clean, Pre Wash + Cotton, Drain + Spin |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Power Cable Length | 1.4 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Height | 1092 mm |
|---|---|
| Width | 686 mm |
| Depth | 721 mm |
| Product Weight | 59 kg |
| Packaged Width | 75 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 80.1 cm |
| Packaged Height | 112 cm |
| Packaged Weight | 65 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















