- Cart is empty
Westinghouse 6kg Top Loader Washing Machine - White (EasyCare Series/ WWT6084J5WA)
Westinghouse 6kg Top Loader Washing Machine - White (EasyCare Series/ WWT6084J5WA)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $899 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Finish your laundry without bending your back, thanks to the Westinghouse 6kg EasyCare Top Loading Washing Machine! Here to offer next-level convenience, this appliance packs numerous Fast Wash Programs, a PreMix detergent system, and a gentle drum. It also highlights an auto water level sensor to help save water on each wash. Plus, this unit comes with an intuitive control panel, a time remaining display, a soft closing lid, a child lock, and an easy-clean lint filter.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | WWT6084J5WA |
| Colour | White |
| Series | EasyCare Series |
|---|
| Load Capacity | 6 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 6 KG |
| Energy Star Rating | 2.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 125-378 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 3.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 73 L per wash |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Water Valves | 3⁄4" BSP (GB20) |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Delay End |
|---|---|
| Dispensers | Bleach, Softener, Powder or Liquid |
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Door Type | Lift-Up Lid |
| Door Design | Soft Closing Lid |
| Control Panel Type | Dial & Push Button Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Rear of Washing Machine |
| Filter Type | Filter in Agitator |
|---|
| Drum Type | Central Post Agitator |
|---|
| Number of Wash Programs | 12 x Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Delicate, Rinse & Spin, Bedding, Daily 45, Fast 20, Full Load 60, Dirty 90, Extra Dirty 120, Spin, Machine Clean, Eco Save, Gym Wear |
| Extras Programs | Rinse, Delay End, Child Lock, Start/Pause, Water Level, Temperature, Spin Option |
| Number of Spin Speed | 3 x Spin Speeds |
|---|---|
| Max Spin Speed | 800 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Recommended |
| Plumbing Requirements | Hot & Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1401 mA |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 975 mm |
|---|---|
| Width | 575 mm |
| Depth | 640 mm |
| Product Weight | 35 kg |
| Packaged Width | 60.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 66.0 cm |
| Packaged Height | 100.1 cm |
| Packaged Weight | 39 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





