- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
LG WashTower 12kg + 10kg Stacked Smart Washing Machine & Dryer - Forest Green (WWT-1210FGX)
LG WashTower 12kg + 10kg Stacked Smart Washing Machine & Dryer - Forest Green (WWT-1210FGX)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,299 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience all-in-one laundry convenience with the LG WashTower 12kg + 10kg Stacked Smart Washing Machine & Dryer, designed with 18 versatile wash programs for every fabric care need. Powered by AI Direct Drive technology and TurboClean360® performance, this unit delivers deep, intelligent cleaning every time. Stay connected and in control anywhere with the LG ThinQ® App for seamless remote monitoring and management.
Key Overview
Product Highlights
*AI DD® available for Cotton, Mixed Fabric, and Easy Care cycles only.
**Tested by Intertek, based on IEC 60456 with 2kg IEC load. The equivalent of the Cotton Cycle with TurboClean360 Option was tested compared to the equivalent of the Cotton Cycle without TurboClean360 Option (F4W8LYPK2H). The results may differ depending on the environment and the load.
***Tested by Intertek, with two pairs of pyjamas using Quick Wash Cycle and Quick Dry Cycle with Prepare to Dry Option. The results may vary depending on the load and the environment.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Stacked Washer Dryer Combo |
| Model Number | WWT-1210FGX |
| Colour | Forest Green |
| Washing Capacity | 12 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 10 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | Washing Machine: 5 Star, Dryer: 8 Star |
|---|
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 103 L per wash |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Main Function | Wash and Dry |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Drying Feature |
|
|---|
| Number of Dry Cycles | 8 x Drying Programs |
|---|---|
| Drying Programs | Delicates, Allergy Care, Mixed Fabric, Quick Dry, Refresh, Downloaded Cycle, Duvet, Cotton |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
|---|
| Number of Wash Programs | 9 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Cotton, Delicates, Download Cycle, Duvet, Mixed Fabric, Quick Wash, Rinse + Spin, Tub Clean, Turbo Wash 39 |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| App Connectivity | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Power Cable Length | 1.4 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Height | 1655 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 660 mm |
| Product Weight | 128 kg |
| Packaged Width | 66.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 71 cm |
| Packaged Height | 171.5 cm |
| Packaged Weight | 137 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




















