- Cart is empty
Haier 300 Series 42L Bar Fridge - White (HRF40UW2)
Haier 300 Series 42L Bar Fridge - White (HRF40UW2)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $356 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Get instant access to your favourite snacks and drinks with the Haier 300 Series 42L Bar Fridge. Featuring a sleek design and small footprint, this unit is the perfect fit for any apartment, bedroom, or workspace. It also keeps everything chilled and organised with its H-DEO deodoriser, manual temperature control, and dedicated compartments.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Bar Fridge |
| Model Number | HRF40UW2 |
| Colour | White |
| Series | 300 Series |
|---|
| Total Capacity | 42 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 42 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 78 kWh/year |
| Refrigerator Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Plastic |
|---|---|
| Shelf Type | Fixed |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Door Shelves | 2 |
|---|
| Number of Cooling Zones | 1 |
|---|---|
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | SN-T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Exterior Door Finish | White Stainless Steel |
| Door Type | Recessed Handle |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Internal Dial |
|---|---|
| Control Functions | Thermostat Control |
| Location of Control Panel | Front |
| Lighting Type | LED |
|---|---|
| Light Position | Rear |
| Number of Lights | 1 |
| External Cavity Dimensions | 510mm (H) x 445mm (W) x 478mm (D) |
|---|
| Noise Level | 37dBA |
|---|
| Display Type | Internal Dial |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Free Standing |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 510 mm |
|---|---|
| Width | 445 mm |
| Depth | 478 mm |
| Product Weight | 15 kg |
| Packaged Width | 49.9 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 46.3 cm |
| Packaged Height | 53.5 cm |
| Packaged Weight | 16.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












