- Cart is empty
Haier 300 Series 90L Bar Fridge - Black (HRF90UG2)
Haier 300 Series 90L Bar Fridge - Black (HRF90UG2)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $479 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Keep your beverages and snacks close at hand with the Haier 300 Series 90L Bar Fridge. Its compact design offers flexible storage with adjustable shelves, a crisper drawer, and door racks for small and large bottles. It also includes manual temperature control and an H-DEO deodoriser, ensuring everything stays perfectly chilled and fresh with minimal effort.
Key Overview
Product Highlights
*Please note: Other colour option is sold separately.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Bar Fridge |
| Model Number | HRF90UG2 |
| Colour | Black |
| Series | 300 Series |
|---|
| Total Capacity | 90 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 90 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 98 kWh/year |
| Refrigerator Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass |
|---|---|
| Number of Shelves | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 3 |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 |
| Number of Cooling Zones | 1 |
|---|---|
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | SN-T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Exterior Door Finish | Black Stainless Steel |
| Door Type | Recessed Handle |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Internal Dial |
|---|---|
| Control Functions | Thermostat Control |
| Location of Control Panel | Front |
| Lighting Type | LED |
|---|---|
| Light Position | Rear |
| Number of Lights | 1 |
| External Cavity Dimensions | 850mm (H) x 445mm (W) x 478mm (D) |
|---|
| Noise Level | 37dBA |
|---|
| Display Type | Internal Dial |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Free Standing |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 445 mm |
| Depth | 478 mm |
| Product Weight | 20 kg |
| Packaged Width | 49.9 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 46.3 cm |
| Packaged Height | 89.5 cm |
| Packaged Weight | 23 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










