- Cart is empty
Haier 500 Series 431L Bottom Mount Fridge Freezer with Water Dispenser - Black (HRF420BHC)
Haier 500 Series 431L Bottom Mount Fridge Freezer with Water Dispenser - Black (HRF420BHC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,662 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy plenty of storage space and easy organisation with this Haier 500 Series 431L Bottom Mount Fridge Freezer with Water Dispenser. Featuring a frost-free freezer and a Multi-Flow Air Delivery System, this appliance can preserve food items effectively. It also highlights a Humidity Zone fridge drawer, a My Zone drawer, door shelves and multiple freezer bins, giving you plenty of storage options for various food types. Furthermore, it integrates a water dispenser for easy access to chilled water anytime.
Key Overview
Product Highlight
*Independently tested to remove greater than 99.99% of Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella aertrycke, Shigella sonnet and Yersinia enterocolitica.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Bottom Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | HRF420BHC |
| Total Capacity | 431 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 319 L |
| Freezer Capacity | 112 L |
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 254 kWh/year |
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Number of Drawers | 2 x |
|---|
| Cooling System | Frost Free |
|---|---|
| Number of Cooling Zones | 2 x |
| Defrost Type | Automatic |
| Temperature Features |
|
| Door Type | Recessed Handle |
|---|---|
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Lighting Type | LED |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Exterior Cabinet Colour | Black |
|---|
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Settling Period | 24 hours |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | No - Internal Water Tank with Manual Refill Required |
| Type of Connection | 10A Plug and Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240 V, 50/60 Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 1725 mm |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Depth | 675 mm |
| Product Weight | 76 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











