- Cart is empty
Haier 500 Series 517L Bottom Mount Fridge Freezer - Black (HRF510BEC)
Haier 500 Series 517L Bottom Mount Fridge Freezer - Black (HRF510BEC)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1 to 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Keep your groceries fresh and organised using the Haier 500 Series 517L Bottom Mount Fridge Freezer. Designed for the health-conscious home, this unit boasts a 70:30 split that provides extra room for fresh produce without compromising on freezing. It also highlights an 8-star energy rating to ensure an efficient performance. Plus, it offers more advanced features like Multi-Zone Air, Super Freeze, and Humidity Zone.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Bottom Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | HRF510BEC |
| Colour | Black |
| Series | 500 Series |
|---|
| Total Capacity | 517 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 379 L |
| Freezer Capacity | 138 L |
| Energy Star Rating | 8 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 169 kWh/year |
| Refrigerator Type | Bottom Mount Refrigerator |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass |
|---|---|
| Shelf Type | Adjustable Shelves |
| Number of Shelves | 3 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Freezer Shelves | No |
| Number of Door Shelves | 6 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Shallow Bins | 2 x Shallow Bins |
| Number of Full-Width Plastic Baskets | 2 x Full-Width Plastic Baskets |
| Number of Deli Bins | 1 x Deli Bin |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 x Freezer Baskets/Bins |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray, 1 x Manual Twist Ice Maker |
| Food / Drink Compartment Features |
|
| Ice Dispenser | Yes |
|---|---|
| Ice Cube Tray | Yes |
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
| Temperature Range (°C) | -24°C to 17°C |
|---|---|
| Cooling System | Frost free, Super Freeze, Humidity Zone Drawer, Inverter Compressor |
| Number of Cooling Zones | 2 x Cooling Zones |
| Defrost Type | Frost Free |
| Climate Class | Class T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Exterior Door Finish | Charcoal Aluminum Composite Vinyl |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | External LED Touch Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Lock, Digital Temp, Super Freeze, Super Chill, MyZone, Humidity Zone, Door Alarm, Holiday Mode |
| Location of Control Panel | Internal, Central |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 2W |
| External Cavity Dimensions | 1775 x 890 x 757 mm (H x W x D) |
|---|---|
| Internal Cavity Dimensions | 1725 x 790 x 707 mm (H x W x D) |
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|---|
| Noise Level | 38dBA |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.35 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 2013 |
| Height | 1725 mm |
|---|---|
| Width | 790 mm |
| Depth | 707 mm |
| Product Weight | 111 kg |
| Packaged Width | 85.2 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 76 cm |
| Packaged Height | 182.2 cm |
| Packaged Weight | 120.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















