- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 335L Bottom Mount Smart Fridge Freezer - Platinum Silver (GB-B300PL)
LG 335L Bottom Mount Smart Fridge Freezer - Platinum Silver (GB-B300PL)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,199 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
A practical choice for any household, the LG 335L Bottom Mount Smart Fridge Freezer lets you enjoy ample food storage space for your home! This nifty appliance equips a Multi-Flow Air Delivery System and two cooling zones to keep your groceries fresh for longer. It also comes with plenty of compartments and organisers, so you can easily categorise your goods. Plus, this unit showcases a seamless design and a sleek platinum silver finish that suits well with most modern kitchen interiors.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Bottom Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | GB-B300PL |
| Colour | Silver |
| Total Capacity | 335 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 248 L |
| Freezer Capacity | 87 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 x Shelves |
| Number of Door Shelves | 3 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 x Freezer Baskets/Bins |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray & 1 x Ice Tray |
| Temperature Range (°C) | -24 °C to +10 °C |
|---|---|
| Number of Cooling Zones | 2 x Cooling Zones |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 1720 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 720 mm |
| Product Weight | 61 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















