- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 420L Bottom Mount Fridge Freezer with Water Dispenser - Matte Black (GB-W455MBL)
LG 420L Bottom Mount Fridge Freezer with Water Dispenser - Matte Black (GB-W455MBL)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Keep your groceries fresh for longer and save energy using this LG 420L Bottom Mount Fridge Freezer with Water Dispenser! Here to deliver exceptional temperature performance, this nifty appliance boasts Surround Cooling, Door Cooling, and LINERCooling functions. It also highlights convenient features such as a FreshBalancer compartment and a 2-step folding shelf for added convenience.
Key Overview
Product Highlights
*Note: Reversing the doors must be performed by the qualified personnel of LG Electronics. If not, the doors will not be covered by the warranty. Call the LG Electronics Customer Information Center to find out if your model has this feature.
**The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Bottom Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | GB-W455MBL |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 420 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 287 L |
| Freezer Capacity | 133 L |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 300 kWh/year |
| Water Supply | Non-Plumbed Water Supply |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Type | 2-Step Folding Shelf |
|---|---|
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Number of Door Shelves | 6 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 3 x Freezer Baskets/Bins |
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
|---|
| Cooling System | LINEARCooling™ |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | No |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Location of Control Panel | Internal - Top of Fridge Compartment |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Type of Motor | Inverter Linear Compressor Motor |
|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Non-Plumbed Water Supply |
| Height | 1720 mm |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Depth | 700 mm |
| Product Weight | 84 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















