- Cart is empty
Konka 143L Hybrid Chest Fridge/Freezer - White (KHF-143W2)
Konka 143L Hybrid Chest Fridge/Freezer - White (KHF-143W2)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $349 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Convenient and efficient, the Konka 143L Hybrid Chest Fridge or Freezer lets you have a flexible space for your goods. This appliance equips adjustable temperature control to provide consistently reliable performance. It also highlights a spacious capacity and a top-opening design, making it ideal for families or small businesses alike.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Konka |
|---|---|
| Product Type | Chest Fridge/Freezer |
| Model Number | KHF-143W2 |
| Colour | White |
| Total Capacity | 143 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 143 L |
| Freezer Capacity | 143 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 175 kWh/year |
| Refrigerator Type | Fridge or Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Number of Freezer Baskets/Bins | 1 x Plastic Basket |
|---|
| Temperature Range (°C) | -26°C to +10°C |
|---|---|
| Cooling System | Defrost Cooling System |
| Number of Cooling Zones | 1 x Cooling Zone |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Climate Class | T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Door Type | Lift-Up Door |
| Easy Lift Counterweight Door | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Noise Level | 42 dB(A) |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.8 m |
| Wattage/Voltage | 220-240/50Hz |
| Height | 835 mm |
|---|---|
| Width | 628 mm |
| Depth | 558 mm |
| Product Weight | 22 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










