- Cart is empty
Electrolux 900 Series 609L Multi Drawer Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Charcoal Black (EHE6191BB)
Electrolux 900 Series 609L Multi Drawer Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Charcoal Black (EHE6191BB)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,889 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Maximise your food storage with the Electrolux 900 Series 609L Multi Drawer Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser. From bulk family groceries to organic produce, this unit helps ensure your items stay at their peak. It also employs a TwinTech Cooling technology that delivers steady temperatures in each compartment. Plus, this fridge works with the Electrolux app for remote monitoring and operations.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Multi Drawer Fridge/Freezer |
| Model Number | EHE6191BB |
| Colour | Black |
| Series | 900 Series |
|---|
| Total Capacity | 609 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 371 L |
| Freezer Capacity | 165 L |
| Hybrid Compartment Capacity | 73 L |
| Energy Star Rating | 3.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 501 kWh/year |
| Refrigerator Type | Multi Door Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Safe and Adjustable Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 5 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Deli Bins | 1 x Multi Drawer Divider |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 x Freezer Baskets/Bins |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | Yes |
| Temperature Range (°C) | MultiSwitch Convertible Compartment: -23°C to 7°C |
|---|---|
| Number of Cooling Zones | 3 x Cooling Zones |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Exterior Door Finish | Matte Black |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Integrated Handle |
| Door Handle Design | Handleless |
| Control Panel Type | Electronic Touch Control Panel with Display |
|---|---|
| Control Functions | Quick Freeze Function, Quick Chill, Lock, Ice Maker, Wi-Fi Connected, Holiday Mode, Drinks Chill |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Light Position | Front |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|
| Replacement Filter | Water Filter: ULX220 | Air Filter: ULX221 |
|---|
| Display Type | Electronic Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Compatible App | Electrolux App |
|---|---|
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS 11.1 and Above | Android OS 7.0 and Above |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1401 mA |
| Height | 1782 mm |
|---|---|
| Width | 913 mm |
| Depth | 746 mm |
| Product Weight | 144 kg |
| Packaged Width | 94.9 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 81.8 cm |
| Packaged Height | 185.5 cm |
| Packaged Weight | 148 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









