- Cart is empty
Haier 500 Series 509L French Door Fridge Freezer with Water Dispenser - Satina (HRF510FHS)
Haier 500 Series 509L French Door Fridge Freezer with Water Dispenser - Satina (HRF510FHS)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,713 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Whether you’re stocking up on fresh ingredients or prepping meals ahead, this Haier 500 Series 509L French Door Fridge Freezer with Water Dispenser is here to make life easier. It features an efficient Multi-Zone Air system, Super Freeze function, and Humidity Zone™ that help preserve food longer, reducing waste and minimising grocery trips. Additionally, the refillable water dispenser means fresh, chilled water is always just a push away.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | French Door Fridge/Freezer |
| Model Number | HRF510FHS |
| Colour | Grey |
| Series | 500 Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Total Capacity | 509 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 372 L |
| Freezer Capacity | 137 L |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 313 kWh/year |
| Water Supply | Non-Plumbed Water Supply |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 8 x Fridge Door Shelves |
|---|---|
| Number of Deli Bins | 1 x Deli Bin |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 x Freezer Baskets/Bins |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray & 1 x Ice Cube Tray |
| Ice Cube Tray | Yes |
|---|---|
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
| Defrost Type | Frost Free Defrost |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Door Type | French Door + Drawer |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | No |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Push Button Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 1 x Light |
| External Cavity Dimensions | (H x W x D) - 1775 x 850 x 757 mm |
|---|
| Type of Motor | Inverter Controlled Compressor |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Non-Plumbed Water Supply |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 1725 mm |
|---|---|
| Width | 790 mm |
| Depth | 707 mm |
| Product Weight | 93 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











