- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 508L InstaView Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Black (GF-V500MBLC)
LG 508L InstaView Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Black (GF-V500MBLC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,699 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
With its slim construction, elegant aesthetics, and innovative features, the LG 508L InstaView Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser is truly a perfect addition to your modern kitchen! It incorporates SurroundCooling and Pure N Fresh systems, ensuring that it optimally stores your various food items. It also comes with an Ice & Water Dispenser, so you can readily make refreshing drinks whenever you want. Furthermore, this unit flaunts an InstaView Door-in-Door that lets you peek inside the fridge without opening it.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | GF-V500MBLC |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 508 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 288 L |
| Freezer Capacity | 209 L |
| Energy Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 500 kWh/year |
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Shelf Type | Adjustable & Non-adjustable |
| Number of Shelves | 3 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Drawers | 2 x Drawers |
|---|---|
| Number of Deli Bins | 2 x Crisper Drawers |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 6 x Freezer Baskets/Bins |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Maker Capacity | 11 L |
| Ice Dispenser | Yes |
| Temperature Range (°C) | -24 °C to +10 °C |
|---|---|
| Cooling System | Surround Cooling |
| Number of Cooling Zones | 3 x Cooling Zones |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | LED Touch Control Panel Type |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Sides & Top |
| Number of Lights | 5 x Lights |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Type of Motor | Linear Inverter Compressor Motor |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Temperature Control, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Plumbing Required for Dispenser |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|
| Height | 1787 mm |
|---|---|
| Width | 835 mm |
| Depth | 730 mm |
| Product Weight | 132 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











