- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 637L Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Black (GF-L700MBL)
LG 637L Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Black (GF-L700MBL)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,099 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Sophistication meets practicality in this LG 637L Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser! This unit is a wonderful addition to your modern kitchen, as it packs an array of advanced features in a sleek and elegant footprint. It also features a Multi-Flow Air Delivery System to keep your groceries fresh for longer. Plus, it comes with an external water dispenser and automatic ice maker, so you can get refreshing drinks whenever you need.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | GF-L700MBL |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 638 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 364 L |
| Freezer Capacity | 274 L |
| Energy Star Rating | 3 Star |
|---|
| Refrigerator Type | French Door Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Number of Drawers | 2 x |
|---|---|
| Number of Deli Bins | 2 x |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 6 x |
| Food / Drink Compartment Features |
|
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Maker Capacity | 13 L |
| Ice Dispenser | Yes |
| Temperature Range (°C) | -24 to 10 °C |
|---|---|
| Cooling System | Frost Free |
| Defrost Type | Manual |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Door Type | Recessed Handle |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Type of Opening | Door |
| Lighting Type | LED |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Exterior Cabinet Colour | Charcoal Grey |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| App Connectivity | LG ThinQ App |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Door Alarm, Temperature Control, Express Freezing, Smart Diagnosis |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Settling Period | 24 Hours |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Plumber Required |
| Height | 1792 mm |
|---|---|
| Width | 914 mm |
| Depth | 729 mm |
| Product Weight | 128 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









