- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 642L InstaView Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Black (GF-V700MBLC)
LG 642L InstaView Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Matte Black (GF-V700MBLC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,799 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Featuring a spacious interior and a set of nifty features, the LG 642L InstaView Quad Door Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser makes a great addition to any modern living space. This premium appliance boasts an innovative InstaView function that lets you check its contents without having to open its doors. It also comes with a plumbed external water dispenser and an automatic ice maker, so you can enjoy a refreshing glass of water or add ice to your beverages!
Key Overview
Product Highlights
*Phone and Home Wi-Fi Data connection required.
**Plumbed Water Supply Required.
***Note: The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | GF-V700MBLC |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 642 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 368 L |
| Freezer Capacity | 274 L |
| Energy Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 560 kWh/year |
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Type | Cantilevered Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 5 x Fridge Shelves |
| Number of Door Shelves | 6 x Fridge Door Shelves & 6 x Freezer Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 4 x Freezer Baskets/Bins & 1 x Freezer Shelf |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Maker Capacity | 13 L |
| Ice Dispenser | Yes |
| Temperature Range (°C) | -24 to +10 °C |
|---|---|
| Cooling System | Frost Free |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Door Design | InstaView Fridge Door - Knock twice to see inside with InstaView Door-in-Door |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Wi-Fi Embedded | No |
|---|---|
| App Connectivity | LG ThinQ App |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Door Alarm, Temperature Control, Express Freezing, Smart Diagnosis |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Height | 1792 mm |
|---|---|
| Width | 914 mm |
| Depth | 729 mm |
| Product Weight | 148 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









